Figyelem, figyelem asszonyok!
Pillanatkép a Tollfelvásárló videó forgatásról. Forrás: Dj. Nagy Krisz Facebook oldala
Megérkezett a tollfelvásárló! Mindenféle tollakat felvásárolunk! Dunnákat, párnákat, kacsatollat, libatollat, régi használt tollakat, hagyaték tollakat! Bárkinek bármilyen toll van eladó, tessenek szólni vagy kézzel inteni, és itt helyben a kocsinál átvételre kerül a sor!
Felkelsz, úgy érzed, hogy ez a nap is pocsékul indul, mert a párnádból kihullott egy maroknyi libatoll… Ne csüggedj, csak várd a tollfelvásárlót, aki az újonnan létrejött tolltemetődet készpénzzé varázsolja! Ekkor a távolból meghallod ezt az igencsak fülbemászó felhívást… mintha csak egy B-kategóriás TV-reklámban lennél! A rejtélyes tollfelvásárló azonban kérdések sokaságát is magával hozza.
A tollfelvásárló nyomában
Kezdjük ott, hogy a modern kori történelem talán legfontosabb dilemmájával állunk szemben: Miért csak az asszonyokat szólítja meg a tollfelvásárló? Talán a férfiaknak nincs/nem lehet tolluk? Mi történne, ha egy férfi próbálna eladni egy libatollas paplant? „Bocsánat, uram, ez asszonyoknak való munka!” – mondaná a tollfelvásárló, majd elhajtana? Vagy a felhívás abból az időből származik, amikor a háztartási textíliákért kizárólag a nők voltak felelősek? Nyomasztó dilemma – ráadásul egy pillanattal később komoly ellentmondás bukkan fel:
„Bárkinek bármilyen toll.”
A tollfelvásárló a hirdetés elején kizárólag az „asszonyokhoz” szól, később viszont „bárkinek” könnyű pénzt ígér. A tollas férfi valójában egy feminista aktivista, aki csak a női tollakra utazik, és nem veszi figyelembe, hogy a férfiak is használnak párnát? Vagy megfelelő deal esetén csak nem lesz olyan válogatós? Rejtély.
A tollfelvásárló jelnyelvének leleplezése
Kedves leendő tollárusok! Tippek, hogyan kommunikáljatok a tollfelvásárlóval, ha egy zsáknyi libatollal álltok a ház előtt. A felhívás szerint „kézzel kell inteni”, de vajon milyen kézmozdulat jelenti azt, hogy „Szia uram, van 5 kg pihém!”? Alant a megfejtés!
Az alap jelzés: „Van tollam, gyere ide!”
- Bal kéz felemelése → „Van tollam.”
- Jobb kéz felemelése, a hüvelykujj és a mutatóujj összedörzsölése → „De nem adom olcsón.”
A tolltípusokra vonatkozó egységes, nemzetközi (kéz)jelek
- Libatoll: Tartsd a kezed vízszintesen, majd csapkodj úgy, mint egy liba.
- Kacsatoll: Dőlj előre, térdeid enyhén behajlítva, lábaid oldalra terpesztve, és tegyél apró, gyors lépéseket!
- Hagyaték toll (a nagymama párnája): Tekints elgondolkodva a távolba (mintha egy drámai filmbetétről lenne szó), majd lassan tedd a kezed a szívedre.
Praktikus trükk az eladás során
A tollak árát megemelheted, ha megrázod őket, közben pedig hangosan köhögsz, mintha a felszálló por zavarna. Különösen hatásos hagyaték tollaknál!
Mi az a hagyaték toll?
A hagyaték nem csak ingatlan vagy a nagymama lekvárosüveg-gyűjteménye lehet. A „hagyaték toll” olyan misztikus, hogy megérdemel néhány gondolatot. Álláspontom szerint a legalább három generáción át őrzött tollat nevezzük hagyaték tollnak. A hagyaték tollak átadása eleink idején fajsúlyos, ünnepélyes esemény volt. A nagymamák összehívták a családot, majd kijelentették: „Gyermekeim, ideje átadnom nektek…” A procedúra során esetenként olyanok is elhangzottak, mint: „Ezt a libatollat még a dédapád vásárolta!”
Vitatott kérdés, hogy mi történhet azokkal, akik eladják a hagyaték tollakat. Egyes feljegyzések szerint a család szelleme ilyenkor örökre kísérteni fogja az eladót: „Hát a kacsatollamat is eladtad, te szerencsétlen?”
„Átvételre kerül a sor” – most a sort viszi el a kocsi?
Az emberek összegyűltek az autó körül, mindenkinek van egy zsáknyi tolla. A tollfelvásárló kihajol az ablakon, és így szól: „Na, most a sor átvételre kerül!” Vajon a teljes sort – tollal, asszonyokkal együtt – felveszi a kocsiba? Egy jó napon akár több sort is felvesz? Az „átvételre kerül a sor” valószínűleg egy nyelvi baki, de pont ez teszi a tollfelvásárlót annyira emlékezetessé.
A tollfelvásárló esete tanulságos: egy régi párna vagy egy zsák libatoll lehetőség. Lehetőség arra, hogy felfedezd, mennyi őrület rejtőzik a hétköznapokban, vagy hogy végre megtudd dédapád kacsatollas paplanának történetét.